Szukaj na tym blogu

niedziela, 6 stycznia 2013

Sushi dla ostrożnych

Sushi to wspaniały pomysł na danie lub przekąskę w karnawale. Nie każdy jednak jest na tyle odważny, aby przygotować je ze świeżej, surowej ryby.  Ja nie ryzykuję, bo jak nie ma się czasu na zakupy w porannych godzinach, to szanse na dostanie świeżej ryby maleją. Poza tym, czy ona na prawdę jest świeża? - już sam jej transport powoduje, że nie jest odpowiednia do podania na surowo. Kolejna kwestia, to nasze polskie kubki smakowe - czy trafimy w każdy gust, podając surową rybę? 


W związku z powyższym, ja mam swoją delikatną wersję, do której używam paluszków krabowych, z nadzieją, że chociaż leżały obok kraba;) Czasami wykorzystuję również krewetki i gotowanego łososia. Tym razem jednak użyłam wędzonego, odbiegając diametralnie od tradycji;)

Żeby przygotować sushi musimy zaopatrzyć się w kilka składników, które z powodzeniem kupimy w większym supermarkecie. Po pierwsze, mata bambusowa do zawijania sushi. Po drugie, sprasowane wodorosty - czyli nori, w które będziemy zawijać ryż z pozostałymi składnikami.

Do sushi najlepiej wykorzystać ryż do tego przeznaczony. Jeśli takowego nie mamy, najlepiej kupić taki zwykły krótko-ziarnisty, bo będzie kleisty - a o to nam chodzi. To nie jest danie, do którego używamy długiego i sypkiego ryżu basmati.


 Ryż płuczemy w wodzie, a następnie gotujemy w takiej ilości wody, która przykryje ryż w garnku. Całość skrapiamy cytryną podczas gotowania. Czekamy, aż woda wyparuje, wtedy mieszamy całość i odstawiamy do ostygnięcia.

W międzyczasie przygotowujemy paluszki krabowe, wąskie paski łososia wędzonego i wąskie paski avokado, które skrapiamy cytryną, aby nie ściemniało.
Na bambusowej macie układamy na płasko ryż, a następnie paseczki avokado i paluszki krabowe. W drugiej wersji do avokado dodajemy łososia. Ryż lekko smarujemy pastą wasabi, najlepiej w formie wąskiego paska wzdłuż pozostałych składników.

Całość zawijamy dosyć ciasno i formujemy, w kształt kwadratu, lub koła. Następnie powstały rulon kroimy w paski ostrym i szerokim nożem.


Do podania sushi konieczny jest sos sojowy, w którym będziemy maczać każdy kawałeczek oraz niezbędny jest marynowany imbir, którym zagryzamy sushi. Do sosu sojowego dodajemy odrobinę pasty wasabi i mieszamy go - ale sama technika jedzenia to już odrębna kwestia. Tradycyjne sushi je się palcami, a nie tak jak powszechnie przyjęło się w Polsce - pałeczkami. No, ale jak kto woli;) Jedno jest pewne, jest bardzo sycące, a zarazem lekko strawne.


Składniki:

- nori (sprasowane wodorosty)
- pasta wasabi
- marynowany imbir
- avokado
- paluszki krabowe
- łosoś (gotowany lub wędzony)
- ryż do sushi
- sos sojowy





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz