Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Świąteczne ciasteczka

Święta już lada chwila. Dla tych, którzy mają ograniczony czas na przygotowania a mimo to chcą zabłysnąć, proponuję dekorowane ciasteczka, które przyozdobią każdy stół wigilijny. Do ich przygotowania potrzebujemy mąkę pszenną, ziemniaczaną, cukier puder i masło. Zaczynamy od utarcia kostki masła z cukrem pudrem. Następnie dodajemy mąkę pszenną i ziemniaczaną. Tej ziemniaczanej powinno być o połowę mniej, czyli przy jednej kostce masła do ciasta dodajemy 200g mąki pszennej i 100g mąki ziemniaczanej.


Po wyrobieniu ciasta odkładamy je na 30 min. do lodówki. Następnie rozwałkowujemy i małą szklanką/kieliszkiem wycinamy koła, które pieczemy na złoty kolor w 180 C. Najlepiej ułożyć je na papierze do pieczenia. Gdy będą już gotowe i ostygną, zabieramy się za lukier i ozdoby. Proponuję lukier czekoladowy i cytrynowy. Ten pierwszy przyrządzamy z tabliczki czekolady, 25g masła i łyżki mleka. Całość mieszamy w misce postawionej na rondelku z wodą, która będzie się gotowała.
Drugi lukier przygotowujemy z dużej ilości cukru pudru i soku z cytryny. Gęstość lukru regulujemy sokiem.


Lukier powinniśmy nakładać od razu po przygotowaniu, zanim zacznie zastygać. Na wierzchu układamy orzechy włoskie, migdały, orzechy pecan, żurawinę, suszone morele, rodzynki i kolorowy maczek ozdobny.

Składniki:
  • mąka pszenna (200g)
  • mąka ziemniaczana (100g)
  • kostka masła (200g)
  • cukier puder (70g)
  • cytryna i cukier puder do lukru
  • czekolada gorzka
  • łyżka mleka
  • 25 g masła do lukru czekoladowego
  • orzechy i inne ozdoby do dekoracji ciastek

środa, 18 grudnia 2013

Serowy makaron na zielono

Będąc w fazie makaronowej postanowiłam poimprowizować ze składnikami, które akurat miałam  w lodówce. Do przygotowania tego misz-maszu wykorzystałam cebulę, boczek, ser cheddar i oczywiście zielone składniki - cukinię i paprykę.

                                                                                          fot. Krzysztof Karpiński

Makaron ugotowałam w rondelku a na patelni zeszkliłam pokrojoną w kosteczkę cebulę. Do cebuli dodałam lekko podwędzony boczek. Z chwilą gdy się zarumienił, na patelnię wrzuciłam paprykę. Kiedy kosteczki papryki stały się miękkie, mieszankę wzbogaciłam cukinią i zmiażdżonymi ząbkami czosnku.

                                                                                       fot. Krzysztof Karpiński

 Całość doprawiłam solą i pieprzem. Do warzywno-mięsnej mieszanki dodałam ugotowany makaron. Na tarce starłam ser cheddar. Wybrałam go, bo to mój ulubiony ser i wiedziałam, że ten wyrazisty smak będzie kropką nad "i" w moim daniu. Ser wymieszałam w miseczce razem z jogurtem greckim i wlałam na patelnię. Po wymieszaniu, makaron zostawiłam jeszcze przez chwilę na małym ogniu.

                                                                                                                                                    fot. Krzysztof Karpiński

Ostatnim akcentem było dodanie posiekanej bazylii i wymieszanie makaronu w powstałym serowym sosie. Entuzjaści ostrych dań mogą dodać płatki chilli w pierwszej fazie podsmażania boczku.

Składniki:

- makaron
- cukinia
- zielona papryka
- duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- olej
- boczek
- ser cheddar (200g)
- jogurt grecki (4 łyżki stołowe)
- sól i pieprz
- bazylia



niedziela, 8 grudnia 2013

Miodowo-musztardowy makaron z boczkiem

Makaron i miodowo-musztardowy sos.... brzmi dziwnie.... a jednak udało się! Smak bezbłędny.
Dla lubiących eksperymenty i kolacje przy czerwonym wytrawnym winie, które złagodzi słodycz dania, polecam spróbować.


Zaczynamy od ugotowania makaronu. Czerwoną cebulę kroimy w piórka i podsmażamy na patelni. Następnie dodajemy pokrojony w kostkę lekko podwędzony boczek. Z chwilą gdy boczek się zarumieni a tłuszcz wytopi dodajemy posiekaną papryczkę chilli i wyciśnięte praską ząbki czosnku.
Całość mieszamy. Jak tylko smaki się przenikną doprawiamy solą i pieprzem. Do powstałej mieszanki wsypujemy ugotowany i odcedzony makaron. Na koniec przygotowujemy sos na bazie musztardy z całymi ziarnami gorczycy i ciemnego dość rzadkiego miodu. Sos dodajemy do podsmażanego dania i mieszamy.  Podsmażony boczek, czerwona cebula i sos miodowo-musztardowy świetnie się komponują z makaronem. Danie możemy posypać serem, np. cheddar'em.


Składniki:

- makaron
- boczek lekko podwędzany
- 2 ząbki czosnku
- papryczka chilli
- czerwona cebula
- olej
- sól i pieprz
- musztarda z całymi ziarnami gorczycy
- miód

czwartek, 5 grudnia 2013

Kurczak w maśle orzechowym

Ostatnio dość często przyrządzam kurczaka, stąd kolejny pomysł na jego przygotowanie. Tym razem w odsłonie nieco orzechowej.


 Kurczaka opłukujemy pod wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie nacieramy lekko oliwą i solimy. Do przygotowania marynaty potrzebne będą dwie solidne łyżki masła orzechowego, papryczka chilli, olej, czosnek, cytryna i pieprz. Papryczkę siekamy w drobną kosteczkę. Dwa ząbki czosnku wyciskamy praską. Do masła dodajemy papryczkę, czosnek i olej. Całość skrapiamy cytryną a następnie doprawiamy pieprzem. Wymieszaną marynatą pokrywamy całego kurczaka i odstawiamy do lodówki na co najmniej godzinę. Kurczaka pieczemy pod folią aluminiową przez godzinę w 180 C. Kolejną godzinę już bez przykrycia, po to aby skórka się  przypiekła i zrumieniła.



Składniki:

- kurczak
- masło orzechowe - 2 stołowe łyżki
- 4 łyżki oleju
- pół cytryny
- papryczka chilli
- sól i pieprz
- 2 ząbki czosnku

niedziela, 24 listopada 2013

Jest impreza

Imieniny, urodziny, z okazją, bez okazji  - każda impreza dla sporego grona osób to nie lada wyzwanie dla gospodarza, zapraszającego, solenizanta czy jubilata. Przyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnego podejścia do tematu, czyli pokaźnych rozmiarów stołu, białego obrusu, pełnej zastawy,  miski bigosu, jajek z majonezem, sałatki jarzynowej i obowiązkowego śledzika. A co jeśli a) nie mamy ku temu warunków, b) nie przepadamy za przyrządzaniem tradycyjnej kuchni - moja recepta to stół szwedzki i przekąski na dwa kęsy, do których nie będziemy potrzebowali noża i widelca. Pytanie tylko, czy my Polacy jesteśmy gotowi na taką rewolucję;). Przetestowałam wczoraj i myślę, że 'dajemy radę';).


Poniżej kilka propozycji na smaczne i wykwintne przekąski, którymi zaskoczycie niejedno wyrafinowane podniebienie.

Serowe kule

Jeśli jesteście entuzjastami sera pleśniowego polecam przygotowanie efektownych kul serowych z winogronem i orzechami włoskimi.


Do ich wykonania potrzebny będzie dobry ser pleśniowy, twaróg biały, winogrona, orzechy włoskie, sól i pieprz. Zaczynamy od rozdrobnienia twarogu i sera widelcem i wymieszania powstałej gęstej masy. Do smaku doprawiamy ją solą i pieprzem.


Orzechy włoskie mielimy młynkiem do mielenia, w blenderze lub najzwyczajniej rozbijamy je wałkiem pod ściereczką.  Wokół zielonego i słodkawego winogrona formujemy kulę a następnie obtaczamy ją w orzechach.  Kule schładzamy w lodówce. Pamiętajmy, aby wyjąć je z lodówki odpowiednio wcześnie, gdyż ser powinien być podawany w temperaturze pokojowej.


Składniki: 400g sera pleśniowego, 250g półtłustego twarogu, sól, pieprz, orzechy włoskie, winogrona.


Mini sałatki

Jeśli mamy do dyspozycji małe talerzyki i chcemy aby taką sałatkę można było wziąć do ręki, proponuję jej wykonanie na liściu sałaty rzymskiej, który utrzyma całą zieleninę.


Oprócz twardych liści sałaty rzymskiej, do jej wypełnienia potrzebujemy roszponkę, rukolę i bazylię.
Poza tymi wszystkimi sałatami do środka dodajemy pokrojone w kostkę ogórki, pomidory koktajlowe, czerwoną cebulę i pokruszony ser typu bałkańskiego. Całość skrapiamy oliwą z oliwek i gęstym balsamico. Do smaku doprawiamy solą i pieprzem. Do sałatki dodajemy również kapary.

Składniki: sałata rzymska, rukola, roszponka, bazylia, czerwona cebula, kapary, pomidorki koktajlowe, ogórek, ser typu bałkańskiego, balsamico, oliwa z oliwek, sól i pieprz.

Pumpernikiel z pastą jajeczną

Zamiast tradycyjnych jajek z majonezem, proponuję okrągłe kanapeczki z chleba razowego pumpernikiel. Do ich wykonania, oprócz chleba potrzebujemy dużej ilości jajek, majonez, jogurt typu greckiego, szczypiorek, sól i pieprz.


Jajka gotujemy na twardo a następnie wkładamy do robota miksującego. Do środka wrzucamy również szczypior, dwie solidne łyżki jogurtu greckiego i jedną łyżkę majonezu. Całość doprawiamy solą i pieprzem  i miksujemy. Powstałą masę układamy na pumperniklu i posypujemy szczypiorkiem.


Składniki: 8 jajek, 2 stołowe łyżki jogurtu greckiego, 1 łyżka majonezu, szczypior, sól i pieprz, pumernikiel.

Bruschetta na świeżej bagietce

Świeża i chrupiąca bagietka + aromatyczne pomidory z bazylią i czosnkiem = uczta dla podniebienia:).
O tej porze roku ciężko dostać dobre i pachnące pomidorami pomidory;), tak więc polecam pomidorki koktajlowe. Należy je pokroić w drobną kosteczkę.


Do pomidorów wyciskamy ząbek czosnku, dodajemy oliwę z oliwek oraz posiekaną bazylię. Świeżą bazylię możemy zastąpić pesto. Masę doprawiamy solą i pieprzem a następnie rozsmarowujemy na świeżej bagietce.


Składniki: bagietka, pomidory, ząbek czosnku, bazylia, sól i pieprz, oliwa z oliwek.

 Roladki z łososia z puszystym serkiem

Roladki możemy wykonać dzień wcześniej. Do ich przygotowania potrzebujemy oczywiście tortillę, wędzonego łososia, biały puszysty serek, który możecie kupić w każdym sklepie, cytrynę, sól i pieprz.


Zaczynamy od rozsmarowania serka na tortilli, a następnie ułożenia cieniutkich kawałków łososia i skropienia ich cytryną. Otwarty jeszcze placek doprawiamy solą i pieprzem a następnie rolujemy i zawijamy szczelnie w folię spożywczą. Schładzamy w lodówce. Przed podaniem kroimy je w plastry o grubości centymetra.

  
Składniki: tortilla, puszysty biały serek, wędzony łosoś, cytryna, sól i pieprz.






sobota, 16 listopada 2013

Miętowe kotlety jagnięce

Jagnięcina to bardzo delikatne i charakterystyczne mięso. Na polskim stole raczej rarytas, ale jeśli już uda nam się ją zakupić, proponuję kotlety jagnięce w orzeźwiającej miętowej marynacie.


Zaczynamy od przygotowania marynaty, czyli wymieszania soku z cytryny z oliwą z oliwek. Do płynnej mieszanki dodajemy zmiażdżone ząbki czosnku i drobno posiekaną papryczkę chilli. Na koniec siekamy rozmaryn i dodajemy razem z suszoną miętą. Jeszcze tylko sól i pieprz i możemy w marynacie zanurzyć jagnięcinę. Odstawiamy ją do lodówki na godzinę lub dłużej.


Jednocześnie rozgrzewamy patelnię i nastawiamy piekarnik na 200 C.  Jagnięcinę podsmażamy, zaczynając od strony z grubą warstwą tłuszczu. Czekamy aż się lekko wytopi. Następnie obracamy kotlety i podsmażamy z każdej ze stron przez dosłownie chwilę.


Lekko podsmażone kotlety przekładamy do brytfanki i układamy na nich odrobinę masła, które doda maślanego i soczystego smaku mięsu. Brytfankę wkładamy do piekarnika na 10-15 min., aż kotlety będą upieczone. Musimy jednak uważać, by ich nie przesuszyć.


Podajemy je na gęstym sosie balsamicznym, który fajnie komponuje się ze smakiem mięsa.


Składniki:

- kotlety jagnięce
- oliwa z oliwek do marynaty ( ok. 50 ml.)
- sok z jednej cytryny
- papryczka chilli
- 3 ząbki czosnku
- gałązka rozmarynu
- 2 łyżki suszonej mięty
- sól i pieprz do smaku
- masło
- gęsty sos balsamiczny

niedziela, 10 listopada 2013

Cytrynowy kurczak z rozmarynem

Niektórym może wydawać się to dziwne, ale cytryna świetnie komponuje się z drobiem. Tym razem pieczony kurczak z rozmarynem, cytryną, czosnkiem pieczonym w łupinkach i kremowym sosem na białym winie z szalotkami.


Zaczynamy od przygotowania marynaty, tj. wyciśnięcia soku z cytryny i starcia skórki. Do mieszanki dodajemy odrobinę oliwy, sól, pieprz i posiekany świeży rozmaryn. Kurczaka marynujemy przez godzinę w lodówce. Następnie układamy go w brytfance na cząstkach cytryny i czosnku w łupinkach. Całość przykrywamy gałązkami rozmarynu. Na wierzchu układamy plastry masła i przykrywamy naczynie folią. W piekarniku pieczemy ok. godziny, więc jest to danie czasochłonne. Polecam zostawić sobie takie przepisy na weekend.


W czasie, gdy kurczak będzie się powoli piekł możemy przyrządzić sos. Kroimy zatem szalotkę w plasterki, które podsmażamy na maśle, w trakcie smażenia posypujemy je posiekanym rozmarynem. Jak szalotki będą już miękkie dodajemy  trochę białego wina. Z chwilą gdy alkohol wyparuje do sosu wlewamy śmietanę. Całość mieszamy do zgęstnienia. Sos doprawiamy solą i pieprzem. Folię z kurczaka zdejmujemy na ostatnie 15 min. pieczenia, tak aby skórka była chrupiąca. Kurczaka podajemy z sosem i przypieczonym w łupinkach czosnkiem.


Składniki:
  • kurczak
  • 1 cytryna
  • rozmaryn - kilka gałązek
  • czosnek - cała główka
  • 5 szalotek
  • śmietana - ok. 150 ml.
  • białe wino - ok. 50 ml.
  • sól i pieprz
  • masło
  • olej

poniedziałek, 4 listopada 2013

Sałata rzymska z szynką i smażonym czosnkiem

Sałata rzymska jest chrupka i apetyczna. Stanowi podstawę słynnej sałatki a la Cesar. Ja postanowiłam jednak trochę pokombinować i przygotować coś innego. Do mojej wersji potrzebujemy sporo czosnku i surową szynkę. Ja wykorzystałam włoski Speck - wędzony na zimno, bo dodaje sporo energii. Poza tym ma dużo białka i mało soli.


Zaczynamy od pokrojenia ząbków czosnku na plasterki i podsmażenia ich na oliwie. Musimy bardzo uważać, żeby czosnek się nie przypalił, bo wówczas będzie gorzki i niesmaczny.  Na tej samej patelni podsmażamy szynkę pokrojoną w cienkie paski. Jak już będzie chrupka i przypieczona, zdejmujemy ją z kuchenki i czekamy aż ostygnie.


Sałatę płuczemy pod zimną wodą, osuszamy i rozdzieramy na drobne kawałki.  Do sałaty dodajemy trochę groszku ptysiowego, który można kupić w każdym większym sklepie. Groszek ptysiowy może być zastąpiony małymi grzankami. Na tarce ścieramy twardy ser. Ja wybrałam litewski Dziugas, ale świetnie będzie się komponował również Corregio.


Na koniec mieszamy wszystkie składniki. Sałatkę posypujemy serem, skrapiamy oliwą i doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

Składniki:

- sałata rzymska
- główka czosnku
- szynka Speck lub inna
- groszek ptysiowy lub grzanki
- ser twardy
- oliwa
- sól i pieprz

poniedziałek, 28 października 2013

Risotto porowe

Risotto jest daniem, które wymaga cierpliwości, tak więc potrzebujemy trochę więcej czasu niż moje standardowe 30-40 minut na danie:)  Co ważne powinno mieć konsystencję kremową i wręcz aksamitną. Ja zdecydowałam się na łagodną w smaku wersję z porami i czerwonym pieprzem. Do jego przygotowania potrzebujemy oczywiście ryż, bulion, klarowane masło, białe wino, pory, cebulę, czosnek i korzeń pietruszki.


Zaczynamy od posiekania cebuli i czosnku oraz pokrojenia pora i korzenia pietruszki. W rondelku lub patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy, na której szklimy cebulkę a następnie dodajemy pora. W trakcie podsmażania, do rondelka wrzucamy solidną łyżkę stołową masła klarowanego. Po chwili dodajemy kolejne składniki, czyli posiekany czosnek i korzeń pietruszki. Do powstałej mieszaniny dosypujemy całe ziarenka czerwonego pieprzu i dosłownie po minucie dolewamy białe wytrawne wino. Jak alkohol wyparuje, wsypujemy ryż. Następnie dodajemy trochę bulionu.


W tym momencie rozpoczynamy właściwą sztukę przyrządzenia risotto, czyli mieszając i czekając aż bulion zostanie wchłonięty przez ryż, dolewamy jego kolejną porcję, tak aby ryż się ugotował a powstały sos nabrał aksamitnej konsystencji. Po powtórzeniu tej czynności kilkakrotnie, kiedy to ryż już będzie miękki a sos gęsty i kremowy, do smaku dodajemy odrobinę czarnego pieprzu.

Składniki:

- ryż
- łyżka stołowa masła klarowanego
- oliwa z oliwek
- pieprz czerwony w ziarenkach
- por
- cebula
- korzeń pietruszki
- 2 ząbki czosnku
- 500 ml bulionu drobiowego
- 150 ml białego wina wytrawnego
- czarny pieprz


środa, 23 października 2013

Wędzona makrela inaczej

Rybki wędzone są pyszne i zdrowe a makrela to już bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. W związku z powyższym postanowiłam zrobić z niej ciekawą pastę.


 Zaczynamy od obrania makreli ze skóry i ości. Następnie rozdrabniamy ją widelcem. Na desce siekamy suszone pomidory i pietruszkę.


 Na tarce ścieramy odrobinę sera twardego np. cheddar, parmezan czy grana padano. Do posiekanych składników dodajemy kremowy serek topiony. Całość dokładnie mieszamy. Do smaku dodajemy pieprz i sól. To idealny pomysł na zdrowe śniadanie, czy pożywną kolację z świeżą bułeczką.



Składniki:
  • wędzona makrela
  • ser twardy typu parmezan
  • 6-7 suszonych pomidorów
  • świeża natka pietruszki
  • kremowy serek topiony
  • sól i pieprz

niedziela, 13 października 2013

Rzymska sałata z kurczakiem tandoori

Tandoori masala, to mieszanka przypraw o czerwonym zabarwieniu. Nazwa wywodzi się od glinianego pieca tandoor, w którym to tradycyjnie przygotowuje się mięso po indyjsku. Taką gotową mieszankę przypraw można wykorzystać do ciekawych dań, przede wszystkim z kurczakiem w roli głównej. Na szczęście tandoori jest już dostępne w Polsce, więc można dodać trochę egzotyki do naszej kuchni. Ja proponuję ciekawą i zdrową sałatkę z kurczakiem.


Do przygotowania sałatki wykorzystuję sałatę rzymską, bo jest bardzo chrupka. Płuczę ją pod wodą, osuszam i rozdzieram na kawałki.  Surową pierś z kurczaka wkładam do rondla z wodą i dosypuję 2 czubate łyżki tandoori. Z chwilą gdy kurczak będzie już ugotowany, wyciągam go z rondla. Cała pierś powinna być z zewnątrz intensywnie czerwona od przyprawy a w środku nadal biała. Ugotowany kurczak jest stosunkowo kruchy, tak więc rozdrabniam go w ręku i mieszam z sałatą.


Na desce kroję w kostkę paprykę i twardy ser np. Grana Padano. Składniki mieszam z sałatką a na koniec dodaję dressing z soku z granatu i oliwy. Sałatkę doprawiam solą i pieprzem. Sok z granatu doda odrobinę słodyczy, która fajnie skomponuje się z orientalnym smakiem przyprawy tandoori.

Składniki:
  • sałata rzymska
  • pierś z kurczaka
  • przyprawa tandoori
  • papryka
  • twardy ser
  • sok z granatu
  • olej
  • sól i pieprz

Kokosowo-pomidorowy misz-masz z kurczakiem

Tym razem coś lekkiego, a jednocześnie pożywnego. Potrawa fajnie współgra z ryżem lub makaronem, ale można też zjeść ją, jako samodzielne danie. Zaczynamy od umycia i osuszenia piersi z kurczaka, które kroimy na drobne paski. Na osobnej desce kroimy w cieniutkie plasterki szalotki i czosnek.
Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy szalotkę. Jak już zmięknie dodajemy kurczaka, którego również podsmażamy. W trakcie dorzucamy plasterki czosnku. Całość podlewamy białym winem, czekamy aż wyparuje alkohol i dusimy chwilę w słodyczy wina.


W trakcie duszenia kurczaka, kroimy w kostkę żółtą paprykę i cukinię. Jak już kurczak będzie miękki, a na patelni wytworzy się lekko gęstawy sos, dodajemy paprykę. Po kilku minutach - jak już papryka zmięknie - dosypujemy cukinię, która potrzebuje mniej czasu.  Następnie wlewamy mleko kokosowe i koncentrat pomidorowy. Danie gotujemy jeszcze przez 10-15 min. Jeśli lubimy ostre potrawy, oprócz mleka kokosowego i koncentratu możemy dodać łyżkę sosu sambal oelek, czyli ostrego przecieru z papryczek chilli i octu winnego.


Danie możemy doprawić do smaku solą, pieprzem i słodką papryką w proszku. 


Składniki:
  • 2 piersi z kurczaka
  • 6-8  szalotek
  • 3 ząbki czosnku
  • cukinia
  • żółta papryka
  • sos sambal oelek
  • koncentrat pomidorowy
  • mleko kokosowe
  • 100-150ml wina białego
  • sól, pieprz, papryka słodka
  • olej

środa, 2 października 2013

Skrzydełka słodko-ostro-orzechowe z orzeźwiającym dipem

Skrzydełka, to taka fajna przekąska na imprezę pod warunkiem, że nie czujemy dyskomfortu jedząc rękami:))) Postanowiłam przygotować je w zupełnie nowej odsłonie tzn. w marynacie słodko-ostro-orzechowej i przełamać cukierkowość smaku orzeźwiającym dipem.


Zaczynamy od przygotowania bazy, w której będziemy trzymać skrzydełka przez najbliższe 30 min.
Do marynaty potrzebujemy oliwę, pastę sezamową tahini, miód o rzadkiej konsystencji, zmiażdżony ząbek czosnku i płatki chilli a także odrobinę soku z cytryny. Całość dokładnie mieszamy a następnie w powstałej masie moczymy skrzydełka. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 30 min. do lodówki.


W tym czasie przygotowujemy orzeźwiający dip. Do rozdrabniacza wrzucamy świeże listki bazylii i mięty, pomarańczowe pomidorki koktajlowe, świeżą żółtą paprykę i czerwoną cebulę. Całość miksujemy na gładką masę. Do smaku dodajemy sól i pieprz. Skrzydełka układamy w brytfance i pieczemy pod przykryciem przez 30 min. a następnie przez kolejne 15 min. już bez przykrycia, tak aby skórka mogła się zrumienić. Skwierczące jeszcze skrzydełka podajemy z zimnym dipem.

Składniki:
  • skrzydełka kurczaka
marynata:
  • łyżka stołowa pasty tahini
  • łyżka stołowa miodu
  • 50 ml oleju
  • płatki chilli
  • ząbek czosnku
  • łyżka soku z cytryny
dip:
  • 10 listków świeżej bazylii i 5 listków mięty
  • 6-8 pomidorków koktajlowych
  • 1/2 żółtej papryki
  • 1/2 czerwonej cebuli
  • sól i pieprz

sobota, 28 września 2013

Zupa kukurydziana z nachosami

Ostatnio mam "fazę" na zupy i dlatego postanowiłam przyrządzić zupę kukurydzianą w stylu meksykańskim. Do jej przygotowania potrzebujemy dużej ilości kukurydzy. Ja wykorzystałam tą z puszki, ale na pewno lepsza w smaku będzie świeża. 


 Zaczynamy od posiekania szalotek i papryczki chilli, które podsmażamy na patelni. Następnie dodajemy kukurydzę i przez chwilę mieszamy z pozostałymi składnikami. Całość zalewamy bulionem. W czasie gotowania, na tarce ścieramy ser mimolette. Jest pomarańczowy i oprócz smaku doda zupie koloru.


 Niewielką ilość bulionu mieszamy z jogurtem bałkańskim i dolewamy do zupy. Pod koniec gotowania dodajemy starty ser i mieszamy. Zupę miksujemy na gładką masę. Na koniec dodajemy nachosy kukurydziane. Ja wybrałam te naturalne, bezglutenowe. Z zupą fajnie komponuje się posiekana dymka. Można ją wykorzystać do przyozdobienia zupy.



Składniki:
  • 2 puszki kukurydzy
  • 2 papryczki chilli
  • 6 szalotek
  • 0,5 l - 0,7 l bulionu
  • 4 łyżki stołowe jogurtu bałkańskiego
  • nachosy
  • 200g sera mimolette

środa, 25 września 2013

Zupa pietruszkowo-serowa

Korzeń pietruszki jest mało doceniany w kuchni a przecież ma bardzo ciekawy smak. Dlatego właśnie postanowiłam przyrządzić krem z pietruszki z serową nutą.  Do jego przygotowania potrzebujemy szalotki, czosnek, pietruszkę i ser corregio.


Zaczynamy od posiekania szalotek i czosnku oraz obrania i pokrojenia w kostkę korzeni pietruszki. Szalotki podsmażamy na oliwie a jak już zmiękną dodajemy czosnek. Następnie do garnka wsypujemy kosteczki pietruszki i mieszamy. Po chwili dodajemy lubczyk i gałkę muszkatołową. Po wymieszaniu całość zalewamy bulionem i gotujemy aż pietruszka zmięknie.  W trakcie gotowania ścieramy na tarce ser corregio i wsypujemy do zupy.


Po wystudzeniu zupy, miksujemy ją blenderem, a następnie dodajemy jeszcze trochę świeżo startego sera.  Na patelni w łyżce oliwy z oliwek prażymy orzechy włoskie doprawione solą i pieprzem. Dodajemy je do zupy zamiast grzanek czy groszku ptysiowego.

Składniki
  • 3 korzenie pietruszki
  • 3 szalotki
  • 2 ząbki czosnku
  • łyżka lubczyku suszonego
  • łyżka gałki muszkatołowej
  • bulion
  • ser corregio (ok. 100-150g)
  • oliwa
  • orzechy włoskie

niedziela, 15 września 2013

Roladki z polędwiczek wieprzowych

Dzisiaj coś na szybko, ale za to efektownie:) Do przygotowania roladek potrzebujemy polędwiczkę wieprzową, którą dzień wcześniej kroimy w plastry i marynujemy w oliwie z oliwek, soli, pieprzu i czosnku.


Zamarynowaną polędwiczkę krótko podsmażamy  z każdej strony, a następnie zawijamy w szynkę parmeńską, albo szwarcwaldzką. Przygotowane roladki układamy w brytfance i posypujemy suszonym lub świeżo i drobno posiekanym rozmarynem.


Brytfankę przykrywamy folią aluminiową. Polędwiczki powinny piec się pod przykryciem około 20 min., a następnie na ostatnie 10 min. ściągamy folię, tak aby szynka przypiekła się z wierzchu. Dzięki uprzedniemu podsmażaniu i pieczeniu pod folią roladki będą soczyste i aromatyczne.


Składniki
  • polędwiczki wieprzowe
  • szynka szwarcwaldzka lub parmeńska
  • rozmaryn świeży lub suszony
  • sól i pieprz
  • oliwa z oliwek
  • czosnek

piątek, 6 września 2013

Roladki z kurczaka z pieczarkami i suszonymi pomidorami

Tym razem drób. Dawno nie jadłam kurczaka, więc postanowiłam przygotować roladki z piersi kurczaka, nadziewane pieczarkami, suszonymi pomidorami i szynką szwarcwaldzką.


Zaczynamy od przygotowania filetów z kurczaka, opłukania ich pod wodą, usunięcia błonek i osuszenia papierowym ręcznikiem. Piersi delikatnie rozbijamy tłuczkiem pod folią spożywczą, a następnie oprószamy solą i pieprzem i odstawiamy na bok.


Następnie przygotowujemy farsz. Kroimy drobno szalotkę, pieczarki, suszone pomidory i szynkę szwarcwaldzką. W pierwszej kolejności na oliwie podsmażamy szalotkę, następnie dodajemy pieczarki, suszone pomidory i szynkę. Całość mieszamy i doprawiamy ziołami wedle uznania. Ja dodałam szałwię, bo ją bardzo lubię. Farsz doprawiamy solą i pieprzem. Następnie ostudzoną mieszankę układamy na rozbitej piersi z kurczaka i zawijamy. Roladki podsmażamy z każdej strony na patelni a następnie wkładamy do piekarnika na 30-40 min. w temperaturze 180 C.



Składniki:

- piersi z kurczaka
- szalotki
- suszone pomidory
- pieczarki
- szynka szwarcwaldzka
- olej
- sól i pieprz
- szałwia