Szukaj na tym blogu

niedziela, 25 sierpnia 2013

Zupa krem z cukinii

Dawno w mojej kuchni nie było cukinii w roli głównej, stąd tym razem przepis na zupę krem, którą z powodzeniem można zabrać do pracy. Jest pożywna i treściwa a do jej przygotowania potrzeba dosłownie kilku składników.


 Zaczynamy od posiekania w drobniutką kostkę czosnku i marchewki, które podsmażamy na oleju. Następnie dodajemy pokrojoną w grube kawałki cukinię. Nie musimy jej drobno siekać, bo i tak szybko zmięknie. Całość przez chwilę podsmażamy, tak aby uwolniły się wszystkie smaki i aromaty.
Następnie dodajemy odrobinę suszonego tymianku i przykrywamy całość bulionem drobiowym lub warzywnym. Zupę gotujemy przez około 15-20 minut. Po delikatnym schłodzeniu blendujemy, doprawiamy solą i pieprzem i gotujemy jeszcze przez 10 minut.


Dla urozmaicenia, do zupy możemy dodać orzechy włoskie.

Składniki:
  • cukinia
  • ząbek czosnku
  • marchewka
  • olej
  • sól i pieprz
  • 0,5 l bulionu
  • łyżeczka tymianku suszonego

wtorek, 20 sierpnia 2013

Kasza jaglana z warzywami

Kasza jaglana jest bardzo zdrowa. To po prostu bomba witaminowa, która doskonale reguluje cholesterol, ale także - co chyba najważniejsze zawiera więcej białka niż skrobi. A skoro jest taka wspaniała i lekkostrawna, to postanowiłam coś z niej przyrządzić. Dla urozmaicenia nadam jej kolorytu warzywami.


Kaszę trzeba namoczyć w wodzie i zostawić na noc. Następnie opłukać i ugotować. Jak przygotujemy bazę do dania, możemy zabrać się za warzywa. Kroimy w kostkę paprykę słodką, papryczkę chilli, cukinię, marchewkę i brokuła. Następnie siekamy szalotki i podsmażamy je na małej ilości oleju.
Do cebulki dodajemy po kolei warzywa, w zależności od stopnia twardości. W trakcie podsmażania doprawiamy mieszankę solą i pieprzem oraz wedle uznania ziołami. Ja polecam szałwię, ale może być również jakaś mieszanka ziół np. z lubczykiem.


Następnie dolewamy odrobinę wody i czekamy aż warzywa zmiękną a woda trochę odparuje. Do warzyw dodajemy kaszę i mieszamy. Do smaku możemy jeszcze doprawić ponownie solą i pieprzem.

Składniki:

- kasza jaglana
- papryka słodka
- papryka chilli
- cukinia
- brokuł
- marchewka
- szalotki x 3
- sól i pieprz
- olej
- zioła


czwartek, 15 sierpnia 2013

Pieczona dynia hokkaido

Ostatnio w sklepach, pojawiła się dynia hokkaido. Jak sama nazwa sugeruje, to japońska odmiana, której chyba najważniejszą cechą jest fakt, iż ma jadalną skórkę. Kolor miąższu jest intensywnie pomarańczowy a smak przypomina trochę bataty i kasztany.


Najprostszy sposób przygotowania i chyba najwłaściwszy dla dyni hokkaido, to po prostu pieczenie. Dynia jest zazwyczaj mała, więc nie napracujemy się przy jej krojeniu. Ze środka wyciągamy miąższ i kroimy ją na paski 1-2cm. Następnie układamy je na blasze i spryskujemy oliwą.


Dynię oprószamy płatkami chilli, gałką muszkatołową, solą i pieprzem oraz sproszkowanym czosnkiem.  W brytfance układamy również orzechy włoskie, które znakomicie współgrają smakiem z dynią i będą fajnym akcentem urozmaicającym danie. Całość pieczemy bez przykrycia około 30 min. w 180 C. Skórka bardzo szybko zmięknie. Pamiętajmy jednak aby dobrze umyć dynię zanim ją upieczemy.


Składniki:
  • dynia hokkaido
  • orzechy włoskie
  • gałka muszkatołowa
  • płatki chilli
  • sól i pieprz
  • sproszkowany czosnek
  • olej

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Grecka pasta z bakłażana

Grecka pasta z bakłażana, czyli tzw. melitzanosalata to coś pysznego. Ma bardzo kremową konsystencję, jest aromatyczna i cudownie współgra z chlebkiem pita, czy po prostu świeżym i chrupiącym pieczywem.


 Do jej przygotowania potrzebujemy dużego bakłażana, którego kroimy w plastry i oprószamy solą, w celu pozbycia się goryczy. Po około 5-7 min. plastry opłukujemy wodą i kroimy w kostkę, którą układamy na blasze. Warzywo skrapiamy oliwą i doprawiamy solą i pieprzem.


Na blasze układamy również ząbki czosnku w łupinkach oraz nieobraną cebulę lub szalotki. Całość pieczemy ok. 20-30 min., aż warzywa będą miękkie. Kostki bakłażana wrzucamy do miksera, a czosnek wyciskamy z łupinek. Miękką cebulę obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Całość miksujemy na gładką masę. Jeśli nie mamy miksera, to wystarczy blender. Na koniec możemy dodać łyżkę jogurtu naturalnego dla złagodzenia smaku i podkreślenia kremowej konsystencji.


Pastę można posypać świeżą natką pietruszki, ale jeśli jej nie macie pod ręką, też nic się nie stanie:) Wyśmienicie smakuje z pieczywem i stanowi fajny dip w towarzystwie hummusu, czy sosów na bazie jogurtu.

Składniki:
  • bakłażan
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 cebula lub 4 szalotki
  • sól i pieprz
  • oliwa
  • łyżka jogurtu naturalnego

środa, 7 sierpnia 2013

Sałatka z burakami

Buraki jeść warto, bo to doskonały 'odkwaszacz' dla organizmu. Dzisiaj zatem sałatka z burakami w roli głównej. Zaczynamy od ich ugotowania, schłodzenia i obrania. Następnie kroimy je w plasterki i  na pół. Po ułożeniu na talerz dodajemy listki świeżej bazylii.


 Na patelni prażymy obrane pestki słonecznika, którymi następnie posypujemy sałatkę.  Na koniec podsmażamy z dwóch stron ser kozi, który układamy na wierzchu. Dla dodania ciekawego smaku, kroimy ząbki czosnku na plasterki i również krótko podsmażamy na oleju. Posypujemy nimi sałatkę.


 Do sałatki stosujemy dwa dressingi jednocześnie. Pierwszy to gęsty ocet balsamiczny, a drugi to mieszanka łyżki ostrej musztardy, miodu i oleju. Sałatkę możemy doprawić solą i pieprzem do smaku.


Składniki:

- ugotowane buraki
- ser kozi
- świeża bazylia
- czosnek
- pestki słonecznika
- olej
- miód
- musztarda
- ocet balsamiczny
- sól i pieprz