Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 6 listopada 2017

Kotleciki z kalafiora

     Kalafior to fajne warzywo, bo nie tylko tradycyjnie z tartą bułeczką, ale również w sałatkach, makaronach, zupach, puree czy właśnie kotlecikach. Danie idealne dla wegetarian, dzieci
i entuzjastów niebanalnych dań warzywnych.
       

      Tym razem przygotowałam kotleciki, którym postanowiłam dodać "kopa" pikantną harissą. Do wstępnej obróbki kalafiora wykorzystałam parowar, ale możecie też go ugotować w garnku. Oprócz różyczek kalafiora do parowaru włożyłam marchewkę i 3 ząbki czosnku w łupinie. Po 15 minutach warzywa  były gotowe. Kalafior rozdrobniłam widelcem, marchewkę starłam na tarce a czosnek wycisnęłam z łupinek.  Wszystko wymieszałam, dodając jedno jajko, 1/4 szklanki mąki i pół szklanki bułki tartej. Następnie całość doprawiłam solą, pieprzem i pastą z harrisy w tubce. Z lepkiej masy uformowałam kotleciki, które podsmażyłam na oleju do uzyskania złocistej barwy.
Podałam je z dipem z jogurtu bałkańskiego.


 Składniki:

- kalafior
- duża marchewka
- 3 ząbki czosnku
- 1/4 szklanki mąki
- jajko
- 1/2 szklanki bułki tartej
- sól i pieprz
- dwie łyżki pasty z harissy z tubki

środa, 1 listopada 2017

Kozi ser z szynką serrano i pekanami

     Kolejna sałatka z kozim serem. Może się powtarzam, ale on jest po prostu wyborny i świetnie się komponuje z innymi składnikami. Tym razem podałam go w sałatce z orzechami pekan i szynką serrano. Hiszpanie pewnie uznają to za profanację szynki, bo podsmażyłam ją w miodzie na patelni, ale smakuje rewelacyjnie i nadaje niepowtarzalny smak, więc muszą się z tym pogodzić.



      W przygotowaniu sałatki istotna jest kolejność działań:) Rozpoczęłam od pokrojenia sera koziego i ułożenia go na talerzu. Następnie pokroiłam pomidora w drobne kawałki oraz czerwoną cebulę w plasterki.  Na oleju podsmażyłam pokrojony w plasterki czosnek i ułożyłam go na talerzu. Do tego samego oleju nasączonego aromatem czosnku wrzuciłam pokrojone na mniejsze kawałki plastry szynki serrano oraz orzechy pekan. Składniki na patelni doprawiłam grubo zmielonym pieprzem i poczekałam aż się lekko podsmażą. Na koniec dodałam dwie łyżki miodu gryczanego i poczekałam jeszcze przez chwilę mieszając, tak aby słodycz miodu oblepiła orzechy i szynkę.
 


Składniki z patelni ułożyłam na talerzu i na koniec doprawiłam solą i pieprzem oraz skropiłam octem balsamicznym. Słodycz przeplatająca się z lekką kwasowością i wyszukanym smakiem szynki oraz sera koziego to idealne połączenie jeśli chcecie zaimponować znajomym oryginalną sałatką.


Składniki:

  • ser kozi
  • pomidor
  • orzechy pekan
  • szynka serrano
  • czerwona cebula
  • kilka ząbków czosnku
  • oliwa do smażenia
  • 2 łyżki miodu gryczanego
  • sól i pieprz
  • ocet balsamiczny

poniedziałek, 17 lipca 2017

Sałatka z dynią piżmową i czerwoną porzeczką


          Czerwona porzeczka to dla mnie smak dzieciństwa, działkowych zbiorów, kompotów i dżemów. Dzisiaj jednak w zupełnie innym wydaniu. Postanowiłam stworzyć lekką sałatkę, pełną różnorodnych smaków. Do jej skomponowania wykorzystałam dynię piżmową, którą pokroiłam w plastry i upiekłam w piekarniku z kroplą oliwy i solą morską.


               W międzyczasie posiekałam w kostkę fetę, pokroiłam na cieniutkie plastry czerwoną cebulę i to samo zrobiłam z czosnkiem. Plasterki czosnku razem z orzechami włoskimi podsmażyłam na patelni z solidną łyżką miodu i odrobiną oliwy. W efekcie otrzymałam chrupiące i aromatyczne orzechy w kleistej pomadzie, które w połączeniu z oliwą z oliwek stanowią idealny dressing do sałatki. Słodycz przełamałam szczyptą soli. Porzeczki obrałam z szypułek i opłukałam pod zimną wodą. Wszystkie składniki ułożyłam na talerzu i oprószyłam grubo zmielonym pieprzem.
 

          Łagodny smak dyni, kwaskowatość porzeczek przełamana słodyczą orzechów w miodzie i czosnkowym aromatem to idealne połączenie dla entuzjastów wyszukanych sałatek, tak więc polecam gorąco.

Składniki:

- dynia piżmowa
- czerwona porzeczka
- orzechy włoskie
- czerwona cebula
- kilka ząbków czosnku
- ser feta
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz
- łyżka miodu

poniedziałek, 29 maja 2017

Aromatyczne oliwki z fetą

Tym razem coś banalnie prostego, ale jednocześnie bardzo smacznego i przydatnego w kuchni, w szczególności jako dodatek do sałatek, świeżego chleba, czy grillowanych dań. Przygotowałam swoje ulubione czarne oliwki, które wydrylowałam i opłukałam pod wodą. Fetę pokroiłam w grubą kostkę. Świeżą papryczkę chilli pozbawiłam pestek i pokroiłam w plasterki. Następnie, również w plastry pokroiłam surowe ząbki czosnku.

 
Wszystkie składniki zaczęłam układać warstwowo: oliwki, plastry czosnku, feta, chilli. Każdą warstwę oprószyłam ziołami prowansalskimi. Całość zalałam oliwą z oliwek i szczelnie zakręciłam słoiki. Wystarczy jedna noc, aby wszystkie smaki się "przegryzły", ale im dłużej będziecie trzymać ten zestaw w lodówce, tym lepiej. Zestaw fajnie komponuje się z sałatą pekińską, czy rzymską, ale ja osobiście jestem fanką przekąski w postaci świeżej bagietki z powstałą marynatą.



Składniki:
  • ser feta
  • czarne oliwki
  • czerwona papryczka chilli
  • zioła prowansalskie
  • główka czosnku
  • oliwa z oliwek

poniedziałek, 15 maja 2017

Krewetki z harissą

Krewetki z czosnkiem i pietruszką to dosyć powszechne połączenie. Banalne, ale smaczne. Postanowiłam urozmaicić ten przepis i dodać mu "kopa". Do dania wybrałam duże krewetki białe. Zamarynowałam je w oliwie z oliwek i arabskiej paście z papryczek chilli zwanej harissą. Trochę to dziwne połączenie: kuchnia arabska i krewetki, ale wierzcie mi dodaje owocom morza uroku i jeśli ktoś lubi ostre potrawy to zostanie jej fanem. 


Zamarynowane krewetki stały w lodówce około jednej godziny. Następnie podsmażyłam je w marynacie, dodałam kilka zmiażdżonych ząbków czosnku, sól i pieprz oraz sok z cytryny. Uprażyłam również ziarna sezamu i posiekałam natkę pietruszki.


Krewetki smażyłam dość krótko, tak aby nie były zbyt twarde. Podałam je z świeżym i chrupiącym pieczywem.



Składniki:
  • krewetki białe
  • sok z 1/2 cytryny
  • oliwa z oliwek
  • pasta harissa - 2 łyżki 
  • sól i pieprz
  • ziarna sezamu
  • natka pietruszki

niedziela, 19 marca 2017

Smażona Pak Choi z sezamem

Z kapustą Pak Choi po raz pierwszy spotkałam się w Chinach. Zachwyciła mnie wówczas ogromna różnorodność warzyw, których nigdy nie uświadczyłam w typowym chińskim barze w Polsce.
Z roku na rok, coraz większa gama produktów egzotycznych dociera na nasz rodzimy rynek i nie wywołuje już tak wielkiego zaskoczenia, chociaż muszę przyznać, że zdziwił mnie widok kapusty Pak Choi w jednym z dyskontów.

Ta chińska kapusta jest bardzo soczysta i smaczna a jej szczególny aromat można wydobyć dzięki krótkiemu smażeniu w woku. Chińczycy w takiej postaci jedzą ją jako przystawkę lub dodatek do dań mięsnych.

Listki kapusty umyłam pod bieżącą wodą a twardą końcówkę odcięłam. Po osuszeniu pokroiłam na kawałki.  Na patelni uprażyłam sezam. Zmiażdżyłam 3 ząbki czosnku i podsmażyłam na oleju, 


Następnie dodałam odrobinę startego imbiru, sos sojowy i olej sezamowy. Po chwili dorzuciłam listki kapusty, które bardzo szybko zmiękły. Całość doprawiłam solą i pieprzem i wymieszałam z uprażonym sezamem. Podałam jako przystawkę. Smacznego!



Składniki:

- dwie główki kapusty Pak Choi ( na 2 os.)
- 100g sezamu
- 2 łyżki stołowe sosu sojowego
- 2 łyżki stołowe oleju sezamowego
- mały kawałek imbiru
- sól i pieprz
- 3 ząbki czosnku

czwartek, 16 lutego 2017

Stek z sosem chimichurri

O stekach już było, więc nie ma sensu się powtarzać. Tym razem prym w daniu wiedzie sos, który ma za zadanie podkreślić smak wołowiny i po prostu urozmaicić potrawę. Wszyscy wiemy jak dobry jest stek z grubo zmielonym pieprzem, rozmarynem i czosnkiem, ale nie każdy słyszał o sosie chimichurri, który w Argentynie podaje się do mięs pieczonych/smażonych, w tym oczywiście steków.



Do jego wykonania potrzebujemy sporą ilość pietruszki, kolendrę i oregano. Wszystkie te zioła siekamy i razem z oliwą z oliwek blendujemy. Do masy dodajemy ocet winny, sól, pieprz i drobno posiekaną papryczkę chilli. Do sosu, który wyglądem przypomina włoskie pesto dorzucamy również czosnek. Proporcje składników zależą od naszych upodobań.

Argentyńczycy podają ten sos przede wszystkim do mięsa wołowego, ale serwuje się go również z rybami. Wówczas warto ocet winny zastąpić sokiem z cytryny.


Składniki:
  • 2 pęczki pietruszki
  • pęczek kolendry
  • pęczek oregano
  • 3 ząbki czosnku
  • 1/2 szklanki oliwy z oliwek
  • sól i pieprz
  • 1 papryczka chilli
  • 3 łyżki stołowe octu winnego