Szukaj na tym blogu

piątek, 25 kwietnia 2014

Zupa z serków topionych

Zupa z serków topionych chodziła za mną już od dawna, bo jej smak jest fantastyczny. Jedyny minus to kaloryczność tej zupy, ale raz od wielkiego dzwonu można sobie pofolgować:). Widziałam wiele przepisów i wariacji na temat tej zupy, postanowiłam jednak przygotować własną wersję na ostro.

 
 
     Do przygotowania potrzebny będzie kremowy serek topiony, dwie papryczki chilli, żółta cukinia, kukurydza, zielony groszek i czosnek. Zaczynamy od posiekania na drobne kawałki papryczek chilli bez pestek. Papryczki wrzucamy na gorący olej, po chwili dodajemy drobno pokrojony czosnek. Kiedy olej nabierze charakterystycznego koloru i aromatu przypieczonej papryki, dodajemy pokrojoną w kostkę cukinię oraz kukurydzę i zielony groszek. Całość podsmażamy przez chwilę a następnie dodajemy suszony lub świeży tymianek i zalewamy bulionem.
Zupę gotujemy przez ok. 10  min., potem dodajemy cały serek topiony i energicznie mieszamy, aby się rozpuścił. Z chwilą gdy zupa będzie miała aksamitną konsystencję gotujemy ją jeszcze przez kilka minut. Sugeruję zjeść ją z świeżą i chrupiącą bułką lub bagietką:) 


Składniki:

  • 2 serki topione kremowe
  • mała puszka kukurydzy z zielonym groszkiem
  • 2 papryczki chilli
  • 4 ząbki czosnku
  • 500 ml bulionu
  • 1/2 żółtej cukinii
  • tymianek suszony lub świeży
  • olej

piątek, 18 kwietnia 2014

Mix wielkanocnych mazurków

 W związku z nadchodzącymi świętami, postanowiłam przypomnieć wszystkim tym, którzy dbają o tradycję, co powinni teraz robić w kuchni.

Mazurki to tzw. "must" Świąt Wielkiej Nocy. Te kupne zazwyczaj są bardzo suche, opierają się na słabej jakości cieście kruchym, marmoladzie i lukrze, także lepiej upiec chociaż jeden własny.

Podstawą każdego mazurka jest ciasto kruche, stąd zacznę od przepisu na spód. Aby ciasto było maślane i smaczne trzeba wykorzystać dobrej jakości masło, a nie tzw. mix masłowy. Nie będzie to danie dietetyczne, ale raz w roku w Święta, można sobie pozwolić na małą dyspensę.

Zaczynamy od wsypania do dużej miski  lub wysypania na stolnicę mąki pszennej, żółtek, szczypty soli i cukru pudru. Całość ugniatamy aż do uzyskania plastycznego ciasta, z którego możemy zrobić kulę. Ciasto owijamy w folię aluminiową i odstawiamy do lodówki na 30 min.


Następnie rozwałkowujemy je i układamy na papierze do pieczenia. Staramy się, aby było w miarę cienkie, ale nie na tyle, by mogło się połamać. Spód mazurka pieczemy na blasze przez ok. 20-30 min. w 180 C.


Mając przygotowane spody pod mazurki, można się zabrać za przygotowanie masy. Proponuję mazurek czekoladowy, kajmakowy i kokosowy. Poniżej przepisy na poszczególne masy:

Mazurek kajmakowy

Gotowa masa kajmakowa jest dostępna w sklepach, także Ci co mają mało czasu są w pełni usprawiedliwieni. Możemy też gotować przez 3 godziny puszkę ze słodzonym mlekiem skondensowanym i również uzyskamy ten sam efekt.  Oczywiście można też przygotować masę samodzielnie z masła, mleka i cukru. Jest to dość pracochłonne, z uwagi na konieczność mieszania podczas gotowania. Zaczynamy od wlania do rondelka mleka z cukrem w proporcji  1 szklanka mleka - 0,5 kg cukru. Mleko może kipieć, stąd to nieustanne mieszanie. Jak już trochę zgęstnieje i nabierze złocistego koloru, schładzamy ją i ucieramy z kostką masła.

Następnie całą masę rozsmarowujemy na kruchym spodzie i dekorujemy wedle uznania. Ja wybrałam pomarańczowe, czekoladowe pastylki i białą masę lukrową. Do kajmakowego mazurka będą też pasowały obrane migdały, lub groszki z białej czekolady.

Mazurek czekoladowy

Do masy czekoladowej potrzebna będzie dobrej jakości gorzka czekolada, masło i mleko. Kosteczki czekolady z masłem wrzucamy do miski i dolewamy odrobinę mleka. Całość stawiamy na rondelku z wodą i podgrzewamy. Masę trzeba cały czas mieszać. Możemy dodać trochę cukru pudru, jeśli wolimy słodszą wersję. Jak masa będzie już gładka i gęsta przelewamy ją na spód mazurka i dekorujemy wedle uznania. Ja wykorzystałam kandyzowane wiśnie i czekoladowe groszki. Do mazurka czekoladowego będzie też pasowała skórka pomarańczowa.


Mazurek wstawiamy do lodówki, tak aby masa stwardniała.

Mazurek kokosowy

Do masy kokosowej potrzebujemy oczywiście wiórki kokosowe, śmietankę 30%, masło i cukier puder.  Do rondelka wsypujemy wiórki i dodajemy śmietanę, i cukier puder. Gotujemy i mieszamy, aż masa zgęstnieje. Na koniec dodajemy masło i dalej mieszamy do rozpuszczenia. Masę należy ostudzić i następnie równomiernie rozsmarować na spodzie mazurka. Żeby smak był jeszcze ciekawszy, zanim wyłożymy masę kokosową, spód możemy posmarować cytrynowym kremem, tzw. lemon curd. Ja kupiłam go na wyspach, ale można też przygotować go samodzielnie, jeśli dysponujecie większą ilością czasu. Opiszę to w osobnym przepisie. Mazurek można udekorować kolorową posypką, groszkami i kandyzowaną skórką z cytryny.



Składniki:

Spód 
  • 250g mąki pszennej
  •  150g masła
  • szczypta soli
  • 50g cukru pudru
  • 2 żółtka
Masa kajmakowa
  • 1 szklanka mleka
  • 0,5 kg cukru
  • 1 kostka masła 
Masa czekoladowa
  • 3 tabliczki gorzkiej czekolady
  • 2 łyżki stołowe cukru pudru
  • 100 g masła
  • 150 ml mleka 
Masa kokosowa
  • 2 torebki wiórek kokosowych
  • 200g śmietanki 30%
  • 2 łyżki stołowe cukru pudru
  • 0,5 kostki masła

czwartek, 17 kwietnia 2014

Cytrynowe udka

Już raz przygotowałam cytrynowego kurczaka w całości, tym razem w trochę innym wydaniu, bo uważam że cytryny świetnie komponują się z drobiem. Dzisiaj wybrałam udka kurze, które po wymyciu i osuszeniu włożyłam do worka foliowego do pieczenia.


 Następnie pokroiłam na grube kawałki cytrynę i włożyłam do worka razem z obranymi ząbkami czosnku. Na koniec dodałam pokrojony w paski boczek i doprawiłam wszystko solą, pieprzem oraz rozmarynem. Do worka dodałam odrobinę oliwy i wycisnęłam trochę soku z cytryny. Wszystko piekło się w szczelnie zamkniętym woreczku przez godzinę, w temperaturze 180 C.
  

Po wyjęciu z piekarnika udka są bardzo soczyste i wilgotne, czosnek aromatyczny, boczek chrupiący a powstały sos znakomicie dopełnia dzieła.

Składniki:

- 4 udka z kurczaka
- 1 cytryna
- mała kostka boczku
- 7-8 ząbków czosnku
- rozmaryn świeży lub suszony
- sól i pieprz
- oliwa z oliwek

wtorek, 15 kwietnia 2014

Sałatka z ciecierzycy

        Dawno nie publikowałam żadnych przepisów. Trzeba to nadrobić. Dzisiaj mega prosta sałatka z cieciorki, która jest doskonałym zamiennikiem mięsa. Do jej przygotowania potrzebujemy puszkę ciecierzycy, suszone pomidory, ząbek czosnku i świeżą natkę pietruszki.


Ciecierzycę opłukujemy pod bieżącą wodą i odcedzamy na sitku. Suszone pomidory kroimy w paski lub w kostkę. Posiekaną pietruszkę dodajemy do już przygotowanych składników. Następnie miażdżymy jeden ząbek czosnku, dodajemy łyżkę oliwy z oliwek, sól i pieprz. Gotowe! To bardzo prosty przepis i idealny na szybki posiłek w pracy.


Składniki:

- puszka cieciorki
- 8-10 pomidorów suszonych
- natka pietruszki
- ząbek czosnku
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz

środa, 2 kwietnia 2014

Makaron ryżowy z kapustą

Ostatnio wpadłam na pomysł ekspresowego dania, które skutecznie zapcha żołądek gdy mamy mało czasu a przy okazji chcemy zjeść coś smacznego. Makaron ryżowy to wyłącznie kompozycja wody i mąki, jest lekkostrawny, nie zawiera cholesterolu a poza tym  fajnie  wchłania sos, w którym przyrządzamy danie.




 Makaron wystarczy zalać wrzątkiem i już po kilku minutach będzie gotowy do spożycia. Zanim to uczyniłam pokroiłam oczywiście warzywa, tj. poszatkowałam kapustę, pokroiłam w kostkę  słodką paprykę, pora, szalotki i papryczkę chilli. Całość podsmażyłam na patelni zaczynając od szalotki i kolejno dodając kapustę, pora i paprykę.
  

Następnie do warzyw dodałam makaron i kilka łyżek słodkiego sosu chilli - tak tym razem wykorzystałam gotowy produkt, bo miałam mało czasu:), ale było warto - smak niepowtarzalny;) Danie nie wymaga innych przypraw, ewentualnie można pokusić się o imbir, który nada orientalną nutę całej kompozycji. Całość podsmażamy i mieszamy na patelni przez kilka minut.
  

Składniki:

  • makaron ryżowy (nitki)
  • 1/4 główki kapusty
  • 1/2 papryki słodkiej
  • papryczka chilii
  • 2 szalotki
  • 1 por
  • 4 łyżki stołowe sosu słodkiego chilli
  • olej