Szukaj na tym blogu

środa, 29 kwietnia 2015

Makaron z semoliny w sosie prowansalskim

Przyszedł czas na domowy makaron z semoliny, czyli jednej z najzdrowszych mąk z pszenicy durum.
Do jego przygotowania potrzebujemy tylko 3 składniki: semolinę, jajka i sól. Proporcje są bardzo łatwe do zapamiętania, na 100g mąki 1 jajko, na 200g mąki 2 jajka itd., oprócz tego oczywiście szczypta soli.

Ciasto ugniatamy do uzyskania plastycznej konsystencji, którą będzie można rozwałkować. Jeśli nie posiadacie maszynki do makaronu, wystarczy rozwałkować ciasto, zawinąć w rulon, pokroić w paski a następnie każdy z takich paseczków rozwinąć i ułożyć w kłębuszek, co ułatwi wrzucanie makaronu do wrzątku. Zanim jednak zwiniemy rozwałkowane ciasto, trzeba oprószyć je mąką, żeby się nie sklejało.


Makaron gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie z odrobiną oliwy z oliwek. Następnie zabieramy się za przygotowanie aromatycznego sosu prowansalskiego. Do jego wykonania potrzebujemy szalotki, czosnek, pomidory, papryczki chilli, cukier zioła prowansalskie, sól i pieprz. Zanim jednak go przygotujemy warto pokroić pierś z kurczaka w kostkę i obsmażyć na patelni.


Przygotowanie sosu rozpoczynamy od podsmażenia szalotki i papryczek chilli, które nadadzą ostrości daniu. Następnie dorzucamy pokrojone, świeże pomidory, doprawiamy solą, pieprzem i ziołami. Całość gotujemy na wolnym ogniu. W trakcie gotowania dodajemy zmiażdżone ząbki czosnku, łyżkę cukru a na końcu koncentrat pomidorowy.


Do powstałego sosu dodajemy kurczaka i makaron. Po wymieszaniu gotujemy jeszcze przez kilka minut i podajemy ze startym serem typu parmezan.


Składniki:
 makaron
  • 200 g semoliny
  • 2 jajka
  • szczypta soli
sos
  • 2 filety z kurczaka
  • świeże pomidory
  • przecier pomidorowy
  • 4 ząbki czosnku
  • 4 szalotki
  • 2 papryczki chilli
  • 1 łyżka cukru
  • sól i pieprz
  • zioła prowansalskie

czwartek, 23 kwietnia 2015

Naleśniki z mąki z ciecierzycy

Tym razem w swojej kuchni postanowiłam wykorzystać mąkę z ciecierzycy, którą znajdziecie w każdym większym lub lepiej wyposażonym sklepie spożywczym. Jest bogata w fosfor, potas, żelazo i większość witamin z grupy B, ponadto oczywiście nie zawiera glutenu. Amerykanie wykorzystują ją do śniadaniowych naleśników na słodko, ja postanowiłam przygotować wersję na ostro idąc w ślad za kuchnią indyjską.

Szklankę mąki wymieszałam z szklanką mleka. Do ciasta dodałam oliwę z oliwek, szczyptę soli oraz pół łyżeczki proszku do pieczenia, tak aby naleśniki były puszyste i bardziej przypominały placki.
Powstałą miksturę odstawiłam na 15 minut. Nie uwierzycie, ale w tym czasie zgęstnieje a jej konsystencja nie będzie przypominała typowego ciasta naleśnikowego.


W międzyczasie pokroiłam drobno szczypiorek i suszone pomidory. Do ciasta dodałam również płatki chilli, świeżo zmielony pieprz i gałkę muszkatołową. Całość dokładnie wymieszałam i smażyłam na niewielkiej ilości oleju. Naleśniki ozdobiłam uprażonym sezamem. Myślę, że idealnie nadają się na pożywny lunch lub pełny obiad w wersji z kurczakiem w sosie pomidorowym lub  orzeźwiającym sosem jogurtowym ze świeżych ogórków.


Składniki:

- szklanka mąki z ciecierzycy
- szklanka mleka
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżka oliwy z oliwek
- płatki chilli
- gałka muszkatołowa
- pieprz
- szczypiorek
- suszone pomidory


sobota, 4 kwietnia 2015

Mazurek kokosowy z wiśniami

Święta jak zwykle tradycyjne i pomimo zamiłowania do orientalnej kuchni, mazurki muszą znaleźć się na wielkanocnym stole. W tym roku nowy pomysł, czyli przepyszny mazurek kokosowy z wiśniami.
Mazurki często kojarzą się z suchym, słabej jakości ciastem kruchym przekładanym dżemem lub konfiturą - takie można kupić wszędzie. Te prawdziwe powinny mieć dobrej jakości spód o intensywnym maślanym aromacie.
Do przygotowania ciasta potrzebujemy dwa żółtka, 2 szklanki mąki, szczyptę soli, pół szklanki cukru i 250g dobrego masła. Wszystko wsypujemy do miski, masło kroimy w drobną kostkę, co pomoże szybciej ugnieść ciasto. Gdy już będzie wyrobione, robimy z niego kulę, którą zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 30-45 min.


Ciasto rozgniatamy wałkiem lub ręcznie wylepiamy na papierze do pieczenia. Pieczemy na złocisty kolor, ok. 30-40 min w 180C. Do przygotowania masy potrzebujemy wiórki kokosa, cukier puder, laskę wanilii oraz śmietanę - min. 30%. Masa będzie niestety kaloryczna, ale za to jaka smaczna.
Całość gotujemy na wolnym ogniu, mieszając przez 7-8 minut. Jeszcze ciepłą masę wylewamy na kruchy spód wysmarowany cienką warstwą konfitury wiśniowej i formujemy szpatułką. Na wierzchu proponuję ułożyć kandyzowane wiśnie. Masa jest tak słodka, że nie musimy już używać lukru, ale jeśli ktoś lubi proponuję taki z soku wiśniowego i cukru pudru.

Składniki:

ciasto
- 2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 250g masła
- szczypta soli
- 2 żółtka

masa
- 350g wiórków kokosowych
- 2 małe pojemniki śmietany 30%
- 3 duże łyżki cukru pudru
- laska wanilii