Szukaj na tym blogu

niedziela, 24 sierpnia 2014

Zupa z białej papryki i cukinii

           Biała papryka ma bardzo intensywny zapach i smak i dlatego właśnie postanowiłam ją wykorzystać do zupy-kremu z cukinii o dość oryginalnym kształcie;)
Paprykę pokroiłam w kostkę a kulistą cukinię wydrążyłam. Zmiażdżyłam ząbek czosnku i pokroiłam pomidorki koktajlowe. Posiekałam również jedną małą cebulę.


            Na łyżce masła podsmażyłam cebulę, dodałam czosnek a następnie paprykę. Gdy papryka trochę zmiękła, do garnka wrzuciłam cukinię i pomidorki koktajlowe. Mieszając warzywa doprawiłam je solą i pieprzem oraz ziołami prowansalskimi. Gdy wszystkie smaki się wymieszały a warzywa stały się mięciutkie, do garnka wlałam bulion, tak aby lekko je przykrył. Zupę gotowałam jeszcze przez 10 minut. Następnie ją zblendowałam i podałam w wydrążonej cukinii razem z pieczywem czosnkowym.





Składniki:

- cukinia
- pomidorki koktajlowe
- biała papryka
- bulion
- ząbek czosnku
- cebula
- masło
- sól i pieprz
- zioła prowansalskie

środa, 20 sierpnia 2014

Polędwiczki wieprzowe w sosie śliwkowym

Kupiłam śliwki, bo już od jakiegoś czasu chodził za mną egzotyczny smak sosu śliwkowego, który pamiętam ze swoich podróży. Jak już obmyśliłam ostry sos o egzotycznym zabarwieniu to uznałam, że najlepiej będą do niego pasowały satay'ie, czyli mięso grillowane na styl azjatycki. Oczywiście nie do końca trzymałam się reguł dania, bo polędwiczki wieprzowe upiekłam w piekarniku, ale i tak wyglądało i smakowało wyśmienicie:)



Zaczynamy od zamarynowania polędwiczek wieprzowych pokrojonych w cienkie plastry. Do marynaty wykorzystałam olej, sok z cytryny, miód, sól, pieprz, czosnek, słodką paprykę w proszku oraz tymianek. Mięso odstawiłam do lodówki na 30 minut. W tym czasie przygotowałam sos śliwkowy. Rozpoczęłam od rozgrzania oleju i podsmażenia drobno startego imbiru, papryczki chilli oraz zmiażdżonych ząbków czosnku. Następnie dodałam ocet ryżowy i łyżkę brązowego cukru. Powstałą masę dokładnie wymieszałam i po dłuższej chwili uzupełniłam o pokrojone na kawałki śliwki. Śliwki energicznie wymieszałam, tak aby przeniknęły smakami, które wytworzyły się w rondelku.




Sos mieszałam co kilka minut i w trakcie gotowania doprawiłam jeszcze solą i pieprzem. Po ok. 10 minutach schłodziłam sos i zblendowałam, pomimo tego, że jego konsystencja była już i tak dość kremowa. Polędwiczki upiekłam w piekarniku i nadziałam na bambusowe patyczki. Z takim sosem świetnie będzie komponowało się również mięso drobiowe. Danie ozdobiłam szczypiorkiem.


Składniki:

Satay'ie
  • polędwiczki wieprzowe
  • 1 cytryna
  • 3 łyżki oleju
  • 1 łyżka miodu
  • sól i pieprz
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka słodkiej papryki
  • tymianek

 Sos śliwkowy

  • śliwki
  • 2 łyżki octu ryżowego
  • 1 łyżka cukru brązowego
  • imbir (mały kawałek korzenia)
  • papryczka chilli
  • 2 ząbki czosnku
  • sól i pieprz
  • olej

czwartek, 14 sierpnia 2014

Kremowa zupa z pieczoną dynią

    Nieśmiało rozpoczął się sezon dyniowy. W sklepach pokazała się tradycyjna dynia, dynia piżmowa i dynia hokkaido, którą osobiście uwielbiam. Postanowiłam przyrządzić dosyć kaloryczną zupę z pieczoną dynią. Przygotowania rozpoczęłam od jej pokrojenia. Jak już pisałam, dynię hokkaido jemy ze skórą, bo po upieczeniu staje się bardzo miękka.


     Oprócz dyni na podłużne paski pokroiłam również zieloną, słodką paprykę i dorzuciłam marchewkę. Całość oprószyłam solą, pieprzem i płatkami chilli oraz skropiłam lekko oliwą. Warzywa piekłam w temperaturze 180C przez około 30 min. W tym czasie przygotowałam kremową bazę zupy. W rondelku, na rozgrzanym oleju podsmażyłam zmiażdżony ząbek czosnku i świeżą papryczkę chilli, następnie zalałam je wodą i dodałam przyprawy warzywnej. Mogłabym oczywiście wykorzystać bulion, ale w tej uproszczonej wersji zastosowane przyprawy i warzywa będą wystarczające.
 

     Na koniec dodałam kremowy serek topiony, który się szybko rozpuścił. Upieczone warzywa pokroiłam w mniejszą kostkę i wrzuciłam do zupy. Następnie dodałam małe kosteczki sera cheddar, które do końca się nie rozpuszczą, jeśli zbyt długo nie trzymamy zupy na ogniu. Lekko ciągnący się, aromatyczny ser wzbogaci zupę. Na koniec posiekałam natkę pietruszki i wrzuciłam do garnka.
Gotową zupę można zjeść z grzankami lub świeżą bagietką.

Składniki:

- dynia hokkaido
- zielona słodka papryka
- papryczka chilli
- marchewka
- serek topiony kremowy
- ok. 350 ml - 400 ml wody
- przyprawa z suszonymi warzywami
- sól i pieprz
- płatki chilli
- ząbek czosnku
- olej
- natka pietruszki
- ser cheddar (ok. 100-150g)


niedziela, 10 sierpnia 2014

Czarny makaron z suszonymi pomidorami

I kolejne danie na szybko -  ostatnio udało mi się zakupić czarny makaron, czyli makaron barwiony atramentem kałamarnicy. Pomyślałam, że wizualnie będzie to ciekawe danie;)
Makaron ugotowałam w osolonej wodzie. W międzyczasie na patelni podsmażyłam drobno posiekany czosnek i szalotkę, do których to dodałam posiekane suszone pomidory razem z odrobiną zalewy olejowej, w której są przechowywane.



Ugotowany makaron wymieszałam z powstałym sosem i dodałam kukurydzę oraz posiekaną natkę pietruszki. Całość doprawiłam solą i pieprzem.


Składniki:

- czarny makaron
- kukurydza
- suszone pomidory
- 5 ząbków czosnku
- 2 szalotki
- natka pietruszki
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz